Přednášející

Miroslav ŠLOUF (ÚMCH)    slouf@imc.cas.cz

Přednášky: SEM-1, TEM-1, SEM-2

Vystudoval obor anorganická chemie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Diplomovou a disertační práci obhájil v oboru rentgenostrukturní analýza monokrystalů. Později se specializoval na elektronovou mikroskopii syntetických polymerů. V této oblasti pracuje jako vedoucí laboratoře Morfologie polymerů na ÚMCH AV ČR na plný úvazek od r.2001.

Mariana KLEMENTOVÁ (FZÚ)    klemari@fzu.cz

Přednášky: TEM-2, EELS/EFTEM

Vystudovala obor mineralogie-krystalografie na PřF UK v Praze. Transmisní elektronovou mikroskopii se "vyučila" během ročního pobytu na Johns Hopkins University (Baltiomore, USA). Věnuje se TEM studiu anorganických materiálů např. modifikace TiO2, nanoobjekty připravené pomocí CVD (silicidy transitních kovů). Pracuje s mikroskopy Tecnai TF20 a Philips CM-120 (FZÚ).V současné době je vedoucí Leboratoře elektronové mikroskopie v Oddělené analýzy materiálů Fyzikálního ústavu AV ČR.

Lukáš PALATINUS (FZÚ)    palat@fzu.cz

Přednášky: ED-1, ED-2

Lukáš Palatinus vystudoval mineralogii na Přírodovědecké fakultě UK. Doktorát získal na Univerzitě v Bayreuthu (Německo), kde se věnoval krystalografii aperiodických struktur. Nyní se věnuje metodologii strukturní analýzy, a aplikaci krystalografických metod na strukturní analýzu z elektronových difrakčních dat. V současnosti je vedoucím laboratoře elektronové difrakce na oddělení strukturní analýzy Fyzikálního Ústavu AVČR.

Markéta JAROŠOVÁ (FZÚ)    jarosova@fzu.cz

Přednášky: EDX/WDX

Je absoloventem VŠCHT v Praze, obor kovové materiály a korozní inženýrství. V současné době pracuje v laboratoři elektronové mikroskopie a rentgenové mikroanalýzy (FZÚ AV CR), kde pracuje s mikroanalyzátorem JEOL JXA-733 se třemi krystalovými spektrometry (WDS), energiove disperzním spektrometrem (EDS) a EBSD. Zaměřuje se zejména na studium kovových materiálů.

Alena MICHALCOVÁ (VŠCHT)   Alena. Michalcova@vscht.cz

Přednášky: Příprava vzorků (tvrdé materiály, kovy)

Je absoloventem VŠCHT Praha v oboru Metalurgie. V současné době pracuje na VŠCHT Praha na Ústavu chemické technologie restaurování památek a na Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství. V oblasti technologie restaurování se věnuje především mikroskopii kulturního dědictví - tedy přípravám vzorků a mikroskopování velmi různorodých historicky používaných materiálů. V metalurgii se specializuje na nanomateriály, jejich přípravu rychlým tuhnutím a selektivním loužením a jejich charakterizaci nejen mikroskopickými metodami.

Jiřina HROMÁDKOVÁ (ÚMCH)    hromadkova@imc.cas.cz

Přednášky: Příprava vzorků (měkké vzorky, polymery)

Jiřina Hromádková pracuje několik desítek let v pracovní skupině Morfologie polymerů.Pracuje s několika druhy elektronových mikroskopů a specializuje se zejména na přípravu tzv. měkkých vzorků syntetických polymerů (jednotlivé polymery, polymerní směsi, polymerní kompozity) pomocí ultratenkého řezání (ultramikrotomie, cryo-ultramikrotomie).