english |
Úvod | Výzkum | Výuka | Publikace |
Hobby stránka | Mimofyzikální výzkum | O mně | O těchto stránkách |
Tato část diskového prostoru uchovává data související s mými soukromými, tj. neprofesionálními zálibami a koníčky. Věřím, že i pro Vás se tu najde něco zajímavého. Pokud nikoliv, je mi to jedno.
Nuže jak to vše dále roztřídit? Navrhuji následující postup:
Úvodní slovo samozřejmě patří mým koníčkům a jiným zájmům.
Významé místo zaujímá odkaz na výsledky mého vlastního vědeckého výzkumu mimo oblasti fyziky. (Mezi nimi zvláštní postavení zaujímá religionistická analýza Harryho Pottera.)
Internet je živen reklamou, a proto (abych nevybočoval z řady přespříliš) vám nabízím pár méně známých leč přesto zajímavých "linků".
Skončím velmi osobně - a sice (klid, jen skutečně krátkou) náboženskou vsuvkou.
Potom se obrátíme k politice (jakoby jednoho "polarizujícího tématu" nebylo dost).
Mým hlavním koníčkem je o vše se zajímat a ničemu nerozumět. To však zní nekonkrétně a tudíž podezřele. Proto vám dám nahlédnout do několika oblastí mého zájmu podrobněji (opět pro pořádek dodávám, že autory nabízených textů neznám):
Počítače: Kdyby
aerolinky byly jako operační systémy....
Jiná analogie: Kdyby auta
byla jako Windows...
A konečně i jednotlivé konfese nacházejí svůj odraz v operačních
systémech: Zde je k mání rozbor ukazující, že DOS (či Linux) jsou
protestantské systémy zatímco MacOS a Windows jsou katolické.
Protivirová ochrana: Jak se uchránit před virem "Práce".
Ekonomie: Kapitalismus krávy a jeho národné špecifiká.
Gramatika: Sedm základních pádových otázek.
Pedagogika: Vybrané klenoty žákovských knížek.
Sociologie: Základní charakteristiky devadesátých let.
Manželství a partnerské vztahy: Vzdělávací kurz pro ženy. Už o něco méně vzdělávací kurz pro muže. K zahození není ani podrobné obeznámení se s ženským a mužským česko-český slovníkem.
Rodičovství: Přípravný program ("tutorial") pro budoucí rodiče.
A teď pozor: |
Po dlouhé přípravě a kratší práci konečně zpřístupňuji lidstvu výsledky svého vlastního mimo-fyzikáního vědeckého bádání. Zahrnuje oblasti tak rozdílné jako pedagogika, formální logika, psychologie, religionistika, ekonomie, hygiena či sociologie. Nové zákony jsou průběžně doplňovány.
Svou zvláštní stránku má religionistická analýza Harryho Pottera - jde vlastně o vědecký projekt, k účasti na němž jste i vy srdečně zváni.
Dobrých "sajtů" je na internetu dost (byť samozřejmě ani zdaleka ne tolik jako těch špatných). k většině těch dobrých a užitečných se dostanete osvědčenými a tradičními prostředky, připadně jste s nimi obeznámeni lépe než já. Zde bych vám rád proto nabídl pár odkazů na stránky ne nijak zvlášť důležité či užitečné, leč které přesto mohou stát za (alespoň krátké) shlédnutí. Pro jistotu připojuji citát z mého oblíbeného zpravodajského serveru: "The BBC is not responsible for the content of external internet sites".
Věcný a racionální pohled na problematiku tzv. "Benešových dekretů" vyšel kdysi per partes v sérii pěti článků na Neviditelném psovi. v archívu Neviditelného psa se k nim už neproklikáte, proto vám jej se souhlasem autora zpřístupňuji zde. Pikatní je, že autor tohoto střízlivého rozboru psal raději pod pseudonymem. (Nějaký čas už od té doby uplynul a je tudíž možné a správné zveřejnit, ze pseudonym Pavel Ebr používal Pavel Hasenkopf.)
Pro milovníky kuriozit: "Pharsea's home page" představuje pro mě do té doby nepředstavitelnou symbiózu tradičního "tridentinského" katolicismu s "gay-positive" přístupem.
Abych šel s dobou, zařazuji odkaz na stránku věnovanou alternativnímu životnímu stylu. (To, že odkaz vede na stránku Společnosti pro podporu rodin není omyl. V dnešní době se totiž právě tento přístup pomalu stává zajímavou alternativou k většinovému trendu - alepoň tak nás o tom přesvědčují "média".)
K otázce "polského instalatéra", kterou horlivě probírali francouzští politici, se krásně vyjádřil i polský úřad pro turistický ruch - jak se lze dočíst v této zprávě BBC.
Dle některých názorů na internetu stejně všichni hledají jen Erotiku. Dovolím si Vás proto vyzvat k návštěvě nejErotičtějšího sajtu ve vesmíru! Případně můžete jít rovnou na obrázky...
Závěrečný hod Barbory Špotákové na pekingské olympiádě 2008 jistě stál za to, ale nadšení komentátora finské televize jej předčí. Ten člověk prostě miluje hod oštěpem, to je jisté. V lepší kvalitě to bylo i tady dokud to ti bastardi z NBC Universal nenařídili stáhnout.
Zajímavá je série článků o Zegote - organizaci, která pomáhala polským židům během války: Světla v temnotách, Polsko a holokaust, Ženy Zegoty, Jolanta, zachránkyně židovských dětí a Hrdinové Varšavského povstání. Kouzelné mi přijde, že na pomoci židům se podíleli i lidé nijak se neskrývající se svým antisemitismem, kteří tak skutečně "prokazovali dobrodinní svým nepřátelům" (např. spisovatelka Zofia Kossak-Szczucka).
A zase něco politicky nekorektního: pohledy, které se nabízejí pouze v Rusku. (Dobrá, není to úplně košer... ale při více příležitostech jsem se setkal s tím, že i Rusové si umějí dělat srandu sami ze sebe.)
Zajímavá je obecná úvaha Dana Drápala na téma úcty a dodržování jistých "tabu" v umění i jinde. K mání také tady. Ta úvaha byla vyprovokována jistou konkrétní údálostí, mně však přijde podnětná především její obecná část.
Kouzelný website Reverent Entertainment nabízé mimo jiné testy a kvizy např. o tom, zda konkrétní obraz namalován umělcem nebo lidoopem nebo zda určitý kus nábytku je vrchoným dílem minimalismu či supermarketovou tuctovkou. Potřebujete znát trochu anglicky.
Fantastické video zachycující úpornou snahu mravenečníka čtyřprstého dosáhnout na krmení. Už straně dlouho jsem nikomu nefandil tak jako jemu...
Nápisy na zdi:
"Bůh je mrtev." Nietzsche.
"Nietzsche je mrtev." Bůh.
Tato stránka je umístěna na serveru připojeném do sítě CESNET, což znamená, že jakákoliv náboženská propaganda je nepřípustná. Abych toto omezení nijak nenarušil, nebudu zde rozebírat své religiózní preference (asi bych je nerozebíral ani kdyby onoho CESNETového omezení nebylo).
Na tomto místě bych se však s vámi rád podělil o pár výsledků čistě neutrálního a přísně vědeckého religionistického výzkumu. (Podotýkám, že zde altruisticky referuji o výzkumech jiných badatelů - nabízené texty tedy nejsou mým dílem. O výsledcích svého vlastního vědeckého bádání, mimo jiné i z oblasti religionistiky, referuji na jiném místě.)
Studie Hermeneutika v každodenním živote obsahuje vskutku názorný rozbor několika přístupů k četbě Bible.
Zamyslete se spolu s ostatními nad tím, jaké národnosti byl Ježíš.
Jak to doopravdy bylo se stvořením muže. To mi ještě připomíná tradovaný způsob, jak elegantně urovnat vesnickou hádku mezi farářem a předsedou partaje: Svět stvořil Pánbůh za pomoci Sovětského Svazu...
A pro ty, jež se nebojí, je tu mnohostranný rozbor čísla apokalyptické šelmy.
Výše zmíněná omezení plynoucí z napojení na Cesnet se týkají rovněž politiky. Proto zde jen stručně konstatuji, že mé zásahy do politiky se omezují na její sledování, hospodské glosování, vytváření si vlastního názoru na ni a na využívání každé příležitosti k účasti na nějakých těch volbách.
Úvod | Výzkum | Výuka | Publikace |
Hobby stránka | Mimofyzikální výzkum | O mně | O těchto stránkách |